Lenovo Thinkpad T480 upgrade (02.29)

A minap nagyon elegem lett a mostani laptopomból! Korábban is voltak már problémák vele, meg úgy egészében a használata egy hatalmas kompromisszum számomra, így megérett bennem a gondolat, hogy ideje váltani. Írok majd egy bejegyzést, hogy mi is volt a bajom a régebbivel (ASUS ExpertBook B1 1500), de most inkább az utóddal szeretnék foglalkozni. Ezt a bejegyzést szeretném folyamatosan frissíteni!

Ami nem más mint egy Lenovo Thinkpad T480. Papíron ez visszalépés, hiszen ebben a gépben csak egy 8. generációs i5 processzor van, míg az ASUSban 11. generációs volt, de  egy laptopnál  nem csak a sebesség, hanem a kényelem, bővíthetőség és a strapabíróság is számít! Ezekben a T480 köröket ver az ASUSra.

A gép (02.19.)

Ahogy fentebb is írtam, egy i5-8350U processzor van benne, 16 GB DDR4 RAM (2x8GB dual chanellben), 1 TB 2280 M2 SSD háttértár. 14"-os FHD (1920x1080) kijelző.

Nyilván létezik ettől komolyabb újabb, konfiguráció, hiszen a mostani laptopomban is kb. 30%-kal gyorsabb a processzor, de ezért ez sem rossz. Használtam mostanában sokkal régebbi Thinkpadeket (420s, 430, 440s, x260) és az azokban lévő 2-5. generációs i5-ös procik is szépen tették a dolgukat, nem igazán akadtak átlagos felhasználás közben (böngészés, office, film, zene, stb.). Ami számomra itt számít igazán az az összeszerelési minőség!

A laptop tökéletesen működik, a kijelző makulátlan, a billentyűzet magyar. A külsején található néhány karcolás, ami annyira nem zavar, mert úgy is tele fogom matricázni, mint ahogy a korábbi saját gépet. 

A portok száma megfelelő, van rajta USB-C, USB-A, HDMI, RJ-45, SD kártya olvasó.

Az alaplapon van egy szabad WWAN kártya hely, ahová akár 2242-es M2-es SSD is mehet. Van két foglalat a memóriának, tehát nincs az alaplapra forrasztva, hanem két modult is belepakolhatok. A támogatott maximum az 32 GB (2x16 GB), a gyakorlatban a vPro procis gépek 48 GB-ig (nekem ilyen van), a sima processzorosak 64 GB-ig fejleszthetők. 

Hűtőborda csere, elem rögzítés (02.20.)

A gépben lévő 8. generációs i5 már négy magos, elég gyorsan tud melegedni. Mivel szeretném sokáig használni az eszközt, így beruháztam egy dupla hőelvezetővel (dual heat pipe) rendelkező ventilátorra. Annyi a különbség az eredetei benne lévőtől, hogy két rézcső vezeti el a hőt a processzortól. Csak olyan hosszabb hűtőt tudtam szerezni, ami rányúlna a dedikált videóchipre, ha lenne. És bár a hűtő nem ér hozzá az alaplaphoz, a biztonság kedvéért körbetekertem egy kis szigetelőszalaggal. Természetesen a processzor újra lett pasztázva, a hűtő felszerelése előtt, a korábbit alkohollal távolítottam el. A csere látványos eredményt hozott:

  • ritkábban kapcsol be a ventilátor
  • üresjáratban és terhelten is legalább 15 C°-kal hűvösebb processzor

A jobb felső sarokban elengedett a sárga "elem" rögzítése, így azt egy ragasztópisztoly nyomattal fixáltam.

Háttértár bővítés (02.26.)

Tegnap megérkezett az M2-es SSD, konkrétan egy Crucial P3 2 TB PCIe M2 2280 SSD.

Clonezillával készítettem egy mentést a gépben lévő 1 TB-os SSD-ről. Ez hamar meglett, mivel igazából csak egy operációs rendszer volt rajta. Mivel beállításokat már eszközöltem, és néhány felhasználói programot is beállítottam rajta, így nem akartam újratelepíteni. Ezután kicseréltem a régi SSD-t az újra, majd rátettem az előzőleg lementett rendszert. Szerencsére minden ment gördülékenyen.

Az ASUS laptopban lévő 2 TB-os háttértárat beleszereltem egy külső rackbe és átmásoltam róla az adatokat az új laptopra! Ez eltartott egy ideig, mivel 1+ TB adatról van szó. És készen is van a bővítés. Most már a T480-at használom napi szinten. 

Az ASUS-t érintetlenül hagyom. Abban van egy 256 GB-os M2-es SSD és egy 2 TB-os SATA SSD. Ez utóbbit visszaszerelem bele és úgy hagyom, majd kitalálok neki valami szerepet. A T480-asból kiszerelt 1 TB-os M2 SSD-nek tervezek venni egy külső házat és hordozós, külső meghajtóként akarom használni. 

Az akkumulátor cseréje (02.28.)

A T480-as jó, mert két akkumulátor van benne, egy beépített és egy cserélhető. Ebben az a fantasztikus, hogy a "külsőt" menet közben bármikor ki lehet cserélni, ha eltávolítjuk akkor azonnal átvált a belsőre, és amint behelyezünk egyet visszavált arra. Tehát két akksival érkezett a laptop, mindkettő 24 Wh-ás és kb. 85%-os állapotban van. Ez jónak mondható, a gyakorlatban ez azt jelenti, hogy átlagos használattal 4-5 órányi üzemidőt simán ki lehet hozni belőle, odafigyeléssel többet is, ezt már leteszteltem.

Most érkezett meg az új, 73Wh-ás akkumulátor. Sajnos eredetit nem tudtam vásárolni, nem is látok sehol raktáron, valamint az ára is borsos, annyit nem adok érte, maradt az utángyártott. A csere nem igényel szakértelmet, két csúszkát kell eltolni a laptop alján és már mozdítható is az áramforrás. Mivel nagy kapacitású ezért vastagabb mint a korábbi így már nem teljesen sík a laptop alja. Ez nem jelent problémát, mert hátulról középen emeli meg olyan másfél centiméterre a gépet, nem billeg.

Ugyanígy volt az Thinkpad x260-osnál is, viszont a 420s-nél már nem középen volt kialakítva a hely az akkumulátornak, így az kicsit féloldalason állt, és bizony billegni is tudott. Itt szó sincs ilyenről, kényelmesen emeli meg a billentyűzetet.

Csere után feltöltöttem és kipróbáltam, hogy mit mond rá a gép, hogy egy kis böngészés, filmnézés, pdf olvasás, officeozás után mennyit fog bírni. 10 és fél órát jósolt hátralévő időnek. Ezzel én teljesen elégedett lennék, de nyilván ezt még egy kicsit tesztelni kell, hogy mennyi is az annyi.

A lecserélt 24Wh-ás akksi természetesen marad hot-swapnek, mert még bőven jó állapotban van.

További tervek

  • Dual heatsink beszerelése (02.20.)
  • Tárhely növelése 2 TB-ra (02.26.)
  • A 24Wh-ás akkumulátor nagyobbra cserélése. (02.28)
  • A memória 32 GB-ra bővítése.

Utoljára frissítve: 2024. február 29.

Sensei

40 év körüli fiatalember, 2 gyermekes családapa, tanár